DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ (DPF) NEDİR?

Euro 4 araçların bazılarında, Euro 5 ve Euro 6 araçların tümünde bulunan dizel partikül filtresi (DPF), emisyon standartlarını karşılamak için geliştirilen bir parçadır.

Yapı olarak bal peteğine benzeyen bu filtre, egzozdaki çevreye zararlı katı partikülleri tutar ve bünyesinde hapseder. Ancak filtrede tutulan bu partiküllerin seviyesi zamanla artar ve tıkanma gibi sebeplere yol açabilir. Basınç sensörleri dizel partikül filtresindeki kurum tortusunun seviyesini ölçer ve filtrede kritik kurum seviyesi teşhis edildiğinde ve uygun koşullar da oluşmuş ise rejenerasyon işlemi başlar.

Bazı durumlarda araç rejenerasyon işlemini gerçekleştiremez ve kurum seviyesi motorun verimli çalışmasını engelleyecek hale gelir. Bu durumda gösterge ekranında DPF işareti belirebilir. Bu uyarı görüldüğünde araç sabit hızda ve yüksek devirde belirli bir süre kullanılmadır (bknz. Kullanıcı El Kitabı). Otomatik araçlarda ise bu işlem vites kolu manuel konuma alınarak yapılabilir. Aracın yüksek devirde kullanılmaya başlamasıyla motor yönetim sistemi daha fazla yakıt gönderir ve egzoz sıcaklığını arttırır. Egzoz sıcaklığının yaklaşık 600 °C’ye ulaşmasıyla rejenerasyon işlemi başlar ve katı partiküller yakılarak kuruma dönüştürülür. Bazı durumlarda ise bu işlem de bir işe yaramayabilir aracın DPF veya Motor Arıza Lambası sönmez ve araçta güç kaybı yaşanır. Böyle bir durumda araç servise götürülerek arıza tespit cihazı yardımıyla rejenerasyon işlemi yapılmalıdır.

Genel olarak DPF aşağıdaki sebeplerden tıkanır:

• Düşük kaliteli yakıt,
Düşük hızda ve dur-kalklı trafikte uzun süreli araç kullanımı,
Aracı rölantide uzun süre çalıştırmak,
Yanlış spesifikasyonda yağ kullanımı.

Yeni çıkan tüm dizel araçlarda bulunan DPF, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda rejenerasyon işlemi ile dahi temizlenemeyecek duruma gelebilir ve değişimi gerekebilir.

 

Dizel Partikül Filtre Temizleme
Dizel partikül filtre temizleme makinesi, Binek  araçlar ,hafif ticari araçlar, kamyon otobüsler ve iş makinaları için geliştirilmiş bir partikül temizleme makinası olup temizlik öncesi ve sonrası sonuçlar kayıt altına alınabilmektedir.
Aşağıdaki çeşitler için uygundur;

 • DPF
 • GPF
 • SCR
 • CAT
 • DOC

Dizel Partikül Filtre Temizleme Makinesi
PFC-01 partikül filtre temizleme makinesi özel temizleme programı sayesinde üst seviye bir temizlik vadetmektedir.Partikül Filtresi bağlandıktan sonra cihaz aynı araçlarda olduğu gibi fark  basınç ölçümü yaparak hazırda bulunan temizleme modlarından birini tavsiye eder.

 • Ekpress mod
 • Normal mod
 • Yoğun Mod

DPF, Express modda 20 dk’nın altında temizlik yapılabilmektedir.
Proses şu şekilde işlemektedir ;

 1. Temizlik öncesi basınç farkı ölçümü
 2. Ön yıkama
 3. Deterjanlı ana  yıkama
 4. Durulama
 5. Kurutma
 6. Temizlik sonrası basınç farkı ölçümü

10.6” PC dokunmatik bilgisayar ile kontrol sağlanmaktadır.
Sonuçları grafik ekranı olarak kaydedebilme ve çıktı alabilmek mümkündür.
Geniş paslanmaz çelik yıkama kabini sayesinde rahat ve uzun ömürlü bir ortam sağlanmıştır.
İkili ısıtıcı rezistansı ile 200 Litre depo ve 3 filtreli devir daim sistemi sayesinde 10 temizlik işlemine kadar bakım ve dolum gerektirmez.
Otomatik depo dolumu ve seviye sensörleri sayesinde operatörün yükü azaltılmıştır.
Dahili profesyonel kurutma sistemi sayesinde daha kesin sonuçlara ulaşılmaktadır.
Temizlik sonuçları raporlanabilir, her işlem sonrası çıktı alınabilir.

Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2021 | Taha Egzoz Grup | Desing: Üni Fm & Bayburt Haber