EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜM MERKEZİ

Gerekli Belgeler

-Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Yapılacak Aracın Tescil Belgesi.
-T.C Kimlik No’sunu Gösteren Nüfus Cüzdanı, Ehliyet Veya Pasaportunuzu Yanınızda Getiriniz.

Ölçüm Periyodları

-Hususi (Binek) Ve Resmi Otomobiller: İlk Üç Yaş Sonunda Ve Sonrası Her Iki Yılda Bir Yapılmalıdır..
-Diğer Motorlu Taşıtlar: İlk Bir Yaş Sonunda Ve Sonrası Yılda Bir Yapılmalıdır.
-Tarım Ve Orman Traktörleri, Motosiklet Ve Mopedler Ve 1979 Model Yılı Ve Öncesi Dizel Motorlu Taşıtlar,

-Hibrit Ve Elektrikli Araçlar Ile Hidrojen Yakıtlı Araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Işleminden Muaftırlar.

Tadilat yapılan veya zorunlu muayeneye sevk edilen araçlara egzoz gazı emisyon ölçümünün yenileme zorunluluğu
Muayene süresi veya egzoz gazı emisyon ölçüm süresi dolmasa bile, tüm tadilatlar dahil olmak üzere üzerinde teknik değişiklik yapılan araçlar ile emniyet ekipleri tarafından yeniden muayenesi zorunlu tutulan araçların egzoz gazı emisyon ölçümünün de yenilenmesi gerekecektir.
Zorunlu olarak yapılacak egzoz gazı emisyon ölçümünün tarihinin, teknik değişikliğin yapıldığı veya muayeneye zorunlu sevk edildiği gün veya daha ileri bir tarih olması gerekmektedir.

Önemli Notlar

-Ölçüm Öncesi; Egzoz Sistemi Üzerinde Yer Alan Delik Ve Çatlakların Onarılması, Bağlantı Noktalarının Sağlam Olması, “Katalitik Konvertör”Lü Araçların Konvertörlerinin Sağlam Durumda Olması Gereklidir.

-Egzoz Sisteminde Oluşabilecek Bu Ve Buna Benzer Sorunların Giderilmiş Olduğunu Mutlaka Kontrol Edin. Egzoz Sistemi Kusurlu Olan Araçların Ölçümleri Onaylanmaz.

-Egzoz Sisteminde Yukarıda Sözü Geçen Sorun Ya Da Sorunların Mevcudiyeti, Ölçüm Sırasında Emisyon Değerlerini Belirlenmiş Sınırların Dışında Gösterir Ve Ölçüm Sonuçlarını Olumsuz Etkiler.

-Aracınızın Periyodik Bakımının Yaptırılmış Olması Da Aracın Ölçüm Sonuçlarını Olumlu Etkilemektedir.

-“Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü” Için Geçerli Olan Son Ölçüm Tarihi “Motorlu Taşıt Egzoz Gazı Emisyon Ruhsatı” Üzerinde Belirtilmiştir.

-01.01.2018 Tarihinden Sonra Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Yaptıran Araçların ise Geçerli Olan Son Ölçüm Tarihi EGZOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜM RAPORUNDA Yazmaktadır.

-01.01.2018 Tarihinden Itibaren Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sınır Değerlere Uygun Olan Araçlara PUL Ve RUHSAT Verilmeyecek, EGZOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜM RAPORU Düzenlenecektir. Bu RAPOR Araçta Muhafaza Edilmelidir.

-Egzoz Emisyon Muayenesine Tabi Olan Tüm Araçların Egzoz Emisyon Muayene Süreleri, Uygunluk Belgesindeki Üretim Tarihi Üzerine Kendi Muayene Periyotları Eklenerek Belirlenir.

Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2021 | Taha Egzoz Grup | Desing: Üni Fm & Bayburt Haber