MOTOR BEYİN

Araçlarda motor beyin aracın kontrolü açısından son derece önemli olan son derece hayati önem taşıyan bir donanımdır. Aracın çalışma şartlarını sürekli olarak kontrol eden ve tüm çalışma parametlerini kontrol eden motor beyni en önemli donanım olmasının yanında en hayati donanım olarak da önem verilmesi gereken bir alandır. Aracın fren sistemi ile de yakından ilişkili olan bu kısım her otomobilde bulunan en önemli mekanizmadır. Frenleme sistemi ve aracın düzgün bir şekilde kontrol edilebilmesi için motor kısmının düzgün çalışmasına bağlı oluyor.

Motor Beyin Özellikleri
Her otomobilde bulunan motor beyin bir bilgisayar yazılımı olarak da tanımlanabilir. Aracın düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan beyin kısmı aracın tüm kontrolünü de üstlenen bir donanımdır. Üzerinde bulunan bir yazılım sayesinde ve sensörler aracılığı ile gelen bilgileri işleyen bölüm aracın her durumda düzgün bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Motor beyin tarafından yönetilen kısımlar hava ve yakıt karışımı, ateşleme sistemi, subap zamanlaması, turbo besleme, rölanti dengesi gibi işlemleri yerine getirmekle de sorumludur. Bunların dışında araç ile ilgili olarak birçok hizmeti daha yerine getiren motor beyni araçların en önemli bölümleridir. Motor beyni sayesinde araç kısa sürede çalışır ve aniden durması gerektiğinde fren sistemine etki ederek normal ayarında durabilir.

Motor Beyin Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?
Motor beyni birçok bakımdan bakımı yapılması gereken önemli donanım parçalarıdır. Araçlarda hayati değer taşıması nedeni ile arıza tespitinin yaptırılması ve bunun için önlem alınması gerekiyor. Motor beyin mekanizması birçok durum karşısında arızalanabileceği göz ardı edilmemelidir. Oto eksper hizmetleri sayesinde araçların motor beyin kısmında meydana gelen hasarlar kısa sürede tespit edilerek düzeltilmesi sağlanabiliyor. Arızanın meydana geldiğini belli şekillerde anlayabilirsiniz. Örneğin aracın arıza lambaları sebepsiz olarak yanıp sönmeye başladı ise ya da sürekli stop etmeye başladıysa, eskiye nazaran aracın daha sarsıntılı bir şekilde çalışması araç beyninde bir hasar meydana geldiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Beyinde meydana gelen arızaların durumuna göre parça değişiminin yapılması gerekebilir. Ancak parça değişimi bazen yüksek maliyetli bir işlem olduğu için tamir işlemi sırasında sorunun parça değişimi yapmadan giderilmesine odaklanılmaktadır.

Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2021 | Taha Egzoz Grup | Desing: Üni Fm & Bayburt Haber