ENJEKTÖR POMPA

İlk olarak marşda bir kaç defa marş yaparak çalışıyorsa bu enjektörlerin tamir takım valf grubunun bozulması ile geri dönüşler de oluşan basınç kaybından dolayı geç çalışma arızasıdır.

Rolantide çalışırken sallantılı yada teklemeli çalışıyorsa buda bir enjektör problemidir.

Aşırı  siyah duman, yada rolanti esnasında çiğ yakıt dumanı bu genellikle beyaz olur ve gözleri yakar.

Yakıt pompalarından mazot sızdırması, yüksek basınç pompası zamanla oring tamir takımlarının aşınması ile çevresinden mazot kaçırır.

Delphi marka yakıt sistemini tercih edenler enjektörler bozulduğunda mutlaka yakıt pompası ve deposunu da kontrol ediniz.Pompalarda oluşan çapak nedeni ile bütün yakıt sisteminde çapak bulaşır ve servisler genelde komple sistemi değiştirirler, daha düşük maliyet ile yapmak için depo temizlenir,pompa ve enjektörler tamir takımı değiştirilir mazot filtresi yenilenir ve araç tekrar normal hale döner,aksi taktirde aynı gün içerisinde veya sonrasında tekrardan sistemi bozabilir.

Araç kullanıcısının dizel yakıt sistemine kullanımda arıza verme gibi bir durumu olamaz,yalnız araca chıp tunıng diğer adı ile yazılım yükledigi takdirde bu sisteme arıza vermesine sebep olabilir.

Genel olarak dizel pompa enjektör üretici bir kaç firma bulunmaktadır,bunların en bilineni BOSCH ,DELPHİ,DENSO,SİEMENS VDO,CONTINENTAL pompa enjektör üretimi yaparak araç üreticilerine satmaktadırlar.

Bu markalar arasında en sağlamı ilk piezzo enjektör geliştirerek siemens başarılı olması ile lakin yedek parça sıkıntısı yaşanmaktadır.
delphı,bosch gibi markalar genellikle orjinal yedek parça üreterek tamir edilebilir ürün sunmaktadır.

Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2021 | Taha Egzoz Grup | Desing: Üni Fm & Bayburt Haber